Prasība pēc sertifikātiem tirdzniecības centros jāatceļ nekavējoties, pretējā gadījumā jāpiešķir kompensācijas

Valdības jaunākie paziņojumi liecina, ka Latvijā vakcinācijas sertifikātu uzrādīšanas prasību iekļūšanai tirdzniecības centros varētu atcelt no 1. marta. Tomēr šādai gaidīšanai trūkst epidemioloģiska pamatojuma, un, kamēr valdība vilcinās, tirdzniecības centri turpina ciest zaudējumus aptuveni 2 miljonu eiro apmērā ik mēnesi. Tikmēr nevakcinētā Latvijas sabiedrības daļa aktīvi dodas savus ienākumus tērēt kaimiņvalstīs, kurās ierobežojumi tirdzniecībā ir atcelti. Lai pārtrauktu nevienlīdzību un ļautu arī Latvijas uzņēmējiem atsākt pilnvērtīgu darbību, tirdzniecības centri aicina valdību nekavējoties atcelt sertifikātu uzrādīšanas prasību iekļūšanai to telpās.


 
Jaunākie Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka kopā valstī vakcināciju pabeiguši 68,7% cilvēki – tātad trešdaļa sabiedrības aizvien nevar iekļūt “zaļajā” zonā esošajās publiskajās vietās, to starpā arī tirdzniecības centros. Ierobežojumu dēļ šie cilvēki bieži spiesti drūzmēties mazākos veikalos, kas atrodas “sarkanajā” zonā, tāpēc daudzi savus pirkumus izvēlas veikt kaimiņvalstīs, radot zaudējumus valsts ekonomikai un arī vietējiem uzņēmējiem, kas zaudējumus cieš jau kopš pandēmijas sākuma. Šobrīd tirdzniecības centri zaudēto pircēju dēļ ik mēnesi zaudē aptuveni 2 miljonus eiro, par ko atbalsts no valsts vairs netiek piešķirts, tāpēc nepamatota gaidīšana līdz 1. martam, lai atceltu ierobežojumus, nozarei nav pieņemama. Ja prasība pēc sertifikātu uzrādīšanas netiek atcelta nekavējoties, tirdzniecības centru ieskatā valdībai jālemj par kompensāciju ieviešanu, kas segtu uzņēmējiem radītos zaudējumus.
 
“Kamēr redzam, kā kaimiņvalstu uzņēmējiem tiek dotas iespējas atsākt normālu darbību un sākt atgūties no ekonomiskajām grūtībām, Latvijā ierobežojumu atcelšana aizvien ir apspriešanas līmenī. Vakcinācijas sertifikāti kā iedzīvotāju sadalīšanas līdzeklis ir zaudējis jēgu kopš jaunā Covid-19 vīrusa paveida plašākas izplatības, un uzturēt sertifikātu prasību kā priekšrocību, piemēram, iekļūšanai tirdzniecības centros, vakcinēšanās tempa uzturēšanas nolūkos nav pieņemami – tas ir jāpanāk ar citiem līdzekļiem, neuzliekot šo pienākumu uz privāto uzņēmēju pleciem. Tagad, kad ir kļuvis skaidrs, ka ekspertu prognozes par veselības sistēmas potenciālo pārslogojumu ir bijušas kļūdainas, tirdzniecības centri aicina valdību nevilcināties un atcelt ierobežojumus, kas neatbilst šī brīža epidemioloģiskajai situācijai,” uzsver Mārtiņš Vanags, Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs.
 
Par NĪAA
Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) apvieno nozīmīgākos nozares dalībniekus, lai panāktu ilgtspējīgu nekustamo īpašumu nozares izaugsmi, vienoti to pārstāvētu valsts un pašvaldību līmenī, kā arī aktualizētu nekustamo īpašumu attīstītāju un investoru lomu Latvijas ekonomikā.
 
Turpmākai informācijai:
Mārtiņš Vanags - Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA)
martins.vanags@niaa.lv