Covid-19 saslimstībai Latvijā strauji samazinoties, rosina valdību ievērot OVG plānu un nekavējoties atvērt tirdzniecības centrus

Saslimstība ar Covid-19 Latvijā pēdējo divu nedēļu laikā ievērojami samazinājusies, sasniedzot to līmeni, pie kura Operatīvās vadības grupas sagatavotajā plānā paredzēts uzsākt ierobežojumu atcelšanu. Līdz ar dažādu kultūras iestāžu darbības atsākšanu un plašākām iespējām sportā, Ministru Kabinets jau iepriekš konceptuāli lēma arī par tirdzniecības centru darbības atjaunošanu brīdī, kad kumulatīvais saslimušo skaits nepārsniegtu 320. Jau ceturtdien šis rādītājs sasniedza zemāko līmeni pēdējā pusgada laikā – 307,8 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju (14 dienu kumulatīvais gadījumu skaits), bet sestdien rādītājs nokrities līdz 268,4 –, tāpēc Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse aicina valdību nekavējoties lemt par visu tirdzniecības centru atvēršanu. Jau šobrīd valdības vilcināšanās dēļ nedēļas nogales laikā nodarīti vairāk nekā 850 tūkstošu eiro papildu zaudējumi tirdzniecības centriem.


 
Marta beigās, izskatot Operatīvās vadības grupas (OVG) sagatavoto četru soļu plānu pakāpeniskai Covid-19 ierobežojošo pasākumu mazināšanai, valdība konceptuāli vienojās par rīcību brīdī, kad saslimstība valstī samazinātos. OVG plāns paredz, ka, ja 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniedz 320, darbību varētu atsākt muzeji, bibliotēkas un kultūrvietas, paplašinātos iespējas sporta treniņu norisei, kā arī tiktu atļauts strādāt visiem veikaliem arī tirdzniecības centru telpās. Jau ceturtdien Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs valdības sēdē informēja, ka saslimstības kumulatīvais rādītājs ir sarucis līdz 307,8 gadījumiem, sasniedzot zemāko līmeni pēdējā pusgada laikā, bet arī turpmākajās dienās šīs rādītājs samazinājies, sestdien nokrītot līdz 268,4 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.
 
Tā kā epidemioloģiskā situācija ceturtdien sasniedza līmeni, pie kura jau iepriekš valdība lēma par ierobežojumu atcelšanu, veikalu darbības aizliegums kopš piektdienas ir pilnīgi nepamatots, tādēļ tas ir nekavējoties jāatceļ. Šī vilcināšanās jau tagad nodara papildu zaudējumus – neļaujot darboties visiem veikaliem tirdzniecības centros, kuru platība pārsniedz 7000 m2, nedēļas nogalē zaudēti nomas maksas ieņēmumi vairāk nekā 850 tūkstošu eiro apmērā.
 
“Latvijā epidemioloģiskā situācija ir strauji uzlabojusies, tāpēc nesaredzam šķēršļus atcelt spēkā esošos ierobežojumus un ļaut tirdzniecības centriem atsākt darbu. Līdz šim, par spīti dažādiem zinātniski pamatotiem argumentiem un pētnieku mērījumiem, valdība liegusi strādāt veikaliem tirdzniecības centros, kuru platība pārsniedz 7000 m2. Taču tieši tajos ir epidemioloģiski droša vide, kurā cilvēkiem ir iespēja veikt visus atliktos pirkumus, neriskējot ar savu un apkārtējo veselību. Lai novērstu šo neloģisko un netaisnīgo situāciju nozarē, tirdzniecības centri jau vērsušies Konkurences padomē un Satversmes tiesā, tomēr ceram, ka valdība beidzot pieņems faktos un datos balstītus lēmumus, lai atjaunotu vienlīdzību tirgotāju vidū un novērstu vēl lielāku zaudējumu uzkrāšanos telpu iznomātājiem,” norāda Mārtiņš Vanags, Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs.
 
Jau iepriekš ziņots, ka, lai vērstu uzmanību uz profesionāli plānotu un būvētu ventilācijas sistēmu ietekmi uz oglekļa dioksīda (CO2) līmeni tirdzniecības centros, pieci tirdzniecības centri – Alfa, Domina Shopping, Galleria Rīga, Galerija Centrs un Origo – sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētniekiem veica CO2 mērījumus dažādās šo tirdzniecības centru vietās, tostarp pārtikas un citos veikalos, kuros tirdzniecība ir atļauta un tajos pulcējas pircēji.  Mērījumi, ko veikuši RSU Higiēnas un arodslimību laboratorijas pētnieki no šī gada 15. līdz 20. aprīlim, apliecina, ka oglekļa dioksīda (CO2) līmenis tirdzniecības centros ir no 395 līdz 690 ppm[1] – jo zemāks CO2 līmenis tiek konstatēts, jo augstāka gaisa kvalitāte. Šie dati apliecina epidemioloģiski drošo vidi tirdzniecības centros, tāpēc to pārstāvji rosina pieņemt faktos balstītus lēmumus un atvērt visas tirdzniecības vietas. To, ka CO2 līmeņa mērījumi var tikt izmantoti kā sliktas gaisa ventilācijas indikators, norāda arī Apvienotās Karalistes pētnieki (Environmental and Modelling group). Viņi secinājuši, ka ventilācija ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas ietekmē Covid-19 vīrusa izplatību starp cilvēkiem, kuri atrodas vienā telpā un ievēro 2 metru distanci[2]. Arī Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta pētnieki, analizējot Covid-19 vīrusa izplatību iekštelpās, norāda, ka drošāk ir atrasties telpās ar lielāku gaisa tilpumu un augstāku ventilācijas ātrumu.[3] Šie zinātniskie argumenti ļauj secināt, ka tirdzniecības centri ir epidemioloģiski droša vide, tādēļ nozare jau vairākkārt paudusi neizpratni par spēkā esošajiem ierobežojumiem, kas aizliedz strādāt lielai daļai tirdzniecības centru nomnieku visā Latvijā.
 
Tāpat ziņots, ka, lai veicinātu vakcinācijas pieejamību iedzīvotājiem, piektdien Nacionālais veselības dienests, Veselības centra 4, Veselības centru apvienības un lielāko Latvijas tirdzniecības centru pārstāvji vienojušies par darbu uzsākšanu pie vakcinācijas punktu izvietošanas plāna. Darbs uzsākts nekavējoties, lai jau tuvākajās nedēļās gan Rīgas, gan reģionālo pilsētu tirdzniecības centros atvērtu vakcinācijas punktus, padarot vakcināciju vēl pieejamāku ikvienam Latvijas iedzīvotājam.
 
Par NĪAA
Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) apvieno nozīmīgākos nozares dalībniekus, lai panāktu ilgtspējīgu nekustamo īpašumu nozares izaugsmi, vienoti to pārstāvētu valsts un pašvaldību līmenī, kā arī aktualizētu nekustamo īpašumu attīstītāju un investoru lomu Latvijas ekonomikā.
 
Turpmākai informācijai:
Mārtiņš Vanags - Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA)
martins.vanags@niaa.lv
 
 
[1] Parts per million (ppm)  jeb daļiņas uz miljonu – daļiņu skaita attiecība pret tilpumu, kur šīs daļiņas atrodas.
[2] Pētījumu par ventilācijas lomu Covid-19 vīrusa izplatības kontrolēšanā veikusi Vides modelēšanas un novērošanas (Environmental and Modelling group) pētnieku grupa. Pētījumu publicēja Apvienotās Karalistes Zinātniskā konsultatīvā grupa ārkārtas situācijām (The Scientific Advisory Group for Emergencies), kas sniedz zinātniskus un tehniskus padomus, lai atbalstītu valdības lēmumu pieņēmējus ārkārtas situācijās. Sīkāk par pētījumu: https://www.gov.uk/government/publications/emg-role-of-ventilation-in-controlling-sars-cov-2-transmission-30-september-2020
[3] A guideline to limit indoor airborne transmission of COVID-19. Martin Z. Bazant, John W. M. Bush; 2021 https://www.pnas.org/content/118/17/e2018995118