Nekustamā īpašuma nozare: jāatceļ nekustamā īpašuma nodoklis īpašumiem, kurus nevar izmantot Covid-19 dēļ

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam, finanšu ministram, kā arī Ekonomikas ministrijas vadībai un Saeimas frakciju vadītājiem un Rīgas domes pagaidu administrācijai, aicinot šogad atcelt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus tiem īpašumiem, kuru izmantošana nav iespējama.
 
Līdzīgi kā uz aviopārvadājumu vai restorānu pakalpojumiem, Covid-19 ir atstājusi tiešu negatīvu ietekmi arī uz nekustamā īpašuma nozari Latvijā. Tirdzniecības platību nomas ieņēmumi ir sarukuši par vismaz 80%-100%, tirdzniecība reāli turpinās tikai pārtikas veikalos un aptiekās. Lai gan biroju platību izmantošanas iespējas tiek nodrošinātas, attālināti strādā līdz pat 90% biroju darbinieku, kas vidējā termiņā draud atstāt negatīvu ietekmi uz nomas maksas ieņēmumiem.
 
“Covid-19 seku un arī Saeimas un valdības lēmumu rezultātā ir ierobežota vai neiespējama tirdzniecības platību un biroju platību, pasākumu norises vietu un viesnīcu izmantošana. Tādēļ aicinām noteikt, ka pašvaldībām ir jāatceļ nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumi par 2020. gadu tiem īpašumiem, kurus nevar izmantot,” norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.   
 
Ierosinājums paredz likumā “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” noteikt, ka pašvaldībām ir pienākums atcelt NĪN vispār vai piemērot atlaidi, ja īpašnieks ir samazinājis nomas maksu nomniekiem (ko apliecina līgumi, maksājumi u.c.) vai arī krīzes dēļ nav iespējama īpašuma realizācija. NĪN pašvaldībai ir jāsamazina par faktiski piešķirtās nomas maksas atlaides apjomu vai, ja atlaide pārsniedz NĪN, tad maksājuma ir attiecīgi jāatceļ. Tāpat ir jāatceļ NĪN maksājums tiem īpašumiem, kur komercdarbība nevar notikt pulcēšanas ierobežojumu dēļ – kā kultūras, sporta un pasākumu norises ēkas.
 
Papildu informācija:
 
Laura Bluša, NĪAA valdes asistente
laura.blusa@nnia.lv
29282266
 
Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse apvieno nozīmīgākos nekustamā īpašuma attīstītājus Latvijā. Mūsu biedri ir AFI Europe Latvia, Domuss, Hanner Group, Merks, MCITY Holdings (Modern City), Bonava Latvija, Pillar Management, Saliena, Towers Construction Management, MMM Projektai, Omnium Properties, YIT, Linstow, Lidl, Kamoos, Estera Development. Asociētie biedri – Ellex Klavins, Colliers un Izzi.