Nekustamā īpašuma nozare: nedrīkst pieļaut ieķīlāto īpašumu atņemšanu iedzīvotājiem un uzņēmumiem

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam, finanšu ministram, kā arī Ekonomikas ministrijas vadībai un Saeimas frakciju vadītājiem, aicinot nepieļaut ieķīlāto nekustamo īpašumu atņemšanu iedzīvotājiem un uzņēmumiem Covid-19 izraisītās recesijas dēļ.
 
“Kredītņēmējiem vēl svaigā atmiņā ir 2008. gada krīze, kuras rezultātā liela daļa Latvijas iedzīvotāju bankām zaudēja ieķīlātos dzīvokļus un mājas, tā izraisot milzīgas sociālās problēmas un emigrācijas vilni. Toreiz iesāktos projektus zaudēja arī nekustamā īpašuma attīstītāji, kā rezultātā mājokļu un biroju pieejamībā Rīga par vismaz 5 līdz 10 gadiem atpaliek no Viļņas un Tallinas. Mūsu uzdevums ir nepieļauj šī scenārija atkārtošanos Covid-19 izraisītajā recesijā,” norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.
 
NĪAA uzskata, ka likuma “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” normas nav pietiekamas, lai nodrošinātu, ka ļaunprātīgi aizdevēji neizmanto iespējas atņemt īpašumus iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Lai gan jau spēkā esošās normas ir vērstas uz piedziņas darbību aizkavēšanu, tomēr tās nenovērš kredītu uzteikumus (visas kredīta summas nekavējošu pieprasīšanu), neierobežo nokavējuma naudu aprēķināšanu un citas darbības.
 
Tādēļ ierosinām noteikt, ka līdz 2020. gada 31. decembrim aizliegts pieprasīt parāda saistību atmaksu pirms termiņa, aizliegts piemērot visu veidu maksājumus par kapitāla lietošanu vai neatmaksāšanu, ciktāl tie kopumā pārsniedz likumiskos sešus procentus gadā no parāda summas, un vienpusēji paaugstināt aizdevumu procentu likmes. Tāpat NĪAA ierosina noteikt, ka lēmumu par komercķīlas izlietošanu komercķīlu reģistra turētājs pieņem ne agrāk kā 60 dienu laikā.
 
“Mūsu ierosinātie grozījumi ar likuma spēku garantētu, ka aizdevējiem nebūtu iespējas ļaunprātīgi izmantot krīzes situāciju, lai pārņemtu ieķīlāto nekustamo īpašumu, kas savukārt novestu pie dramatiskām sekām iedzīvotājiem un biznesam. Jāatgādina, ne visi aizdevēji Latvijā ir tādi kā Swedbank, kas šoreiz, gluži kā atvainodamies par savu rīcību iepriekšējā krīzē, demonstrē korektu attieksmi un piedāvā kredītbrīvdienas,” norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.   
 
 
Papildu informācija:
 
Laura Bluša, NĪAA valdes asistente
laura.blusa@nnia.lv
29282266
 
Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse apvieno nozīmīgākos nekustamā īpašuma attīstītājus Latvijā. Mūsu biedri ir AFI Europe Latvia, Domuss, Hanner Group, Merks, MCITY Holdings (Modern City), Bonava Latvija, Pillar Management, Saliena, Towers Construction Management, MMM Projektai, Omnium Properties, YIT, Linstow, Lidl, Kamoos, Estera Development. Asociētie biedri – Ellex Klavins, Colliers un Izzi.